Přikládám ruku na čelo syna a jdu pro teploměr. Ten mi jen potvrdí, co už intuitivně tuším. Nachlazení s horečkami a kašlem. Celý podzim se držel, ale zima je ve znamení maratonu nemocí. Přemýšlím, jestli můžu udělat ještě něco víc z hlediska prevence a rychlejšího vyléčení. Asi ano, ale…

Jde vlastně jenom o tohle? O vyléčení čistě fyzického projevu v podobě nemoci či symptomu? Stačí na tělo pohlížet jako na vnější obal, který v případě potřeby omyjeme nebo vyčistíme? Co když se pod ním nedá moc dýchat a jakýkoliv pohyb či krok v něm je natolik omezující, že už jsme přivykli klidu a stagnaci. V principu se ale nejedná o klid vnitřní, jde spíš o útlum z vyčerpání a dlouhodobé psychické nepohody.

Poslední týdny jsem se snažila zvládnout víc než bylo takříkajíc zdrávo. Pořád jsem svým dětem chtěla DÁVAT energii, ale pak jsem si uvědomila, že jí moc NEMÁM. A když nemáme, nemůžeme dávat. Výsledkem byla moje podrážděnost a nervozita mířená často na děti. I když jsem se jim pokaždé omluvila a vysvětlila jim, že moje nálada pramení z únavy a nesouvisí přímo s nimi, přesto jsem svoji nespokojenost podvědomě vysílala a tyto negativní vibrace jim předávala. A ony nasávaly. A soudě dle délky nemocí, nasávaly poctivě J. Věřím, že toto jejich nasávání souvisí s ničivými energetickými frekvencemi, které jsou původcem našich zdravotních problémů. A protože si na podvědomé úrovni předáváme informace (v mém případě předávaná nervozita a neklid), může tak být naše energetické pole a organismus ovlivněn těmito negativními vlivy (fyziologický stres). A právě tento fyziologický stres pak může být příčinou nemoci, kterou tělo volá o pomoc. V případě mých dětí kašel upozorňoval na moji nedostatečnou pozornost a vyslyšení.

Jako studentka TČM (tradiční čínská medicína) vnímám, že tento pohled je velmi blízký principům TČM. Ty léčí stav nerovnováhy, nikoliv pouze nemoc. Základem léčby je dosažení harmonie a rovnováhy – jak psychické tak fyzické – v lidském organismu. TČM navíc nahlíží na děti jako na slabé a citlivé tj. orgány a vnitřnosti jsou křehké, nemají dostatek krve a energie qi (čchi) v nich je slabá. O to snadněji tudíž mohou být zasaženy destruktivními vibracemi.

Takže podtrženo, sečteno – připomínám si, že nemoci mých dětí jsou řečí dětské duše. STOPka a znamení, že se mám zase zklidnit a pořád nepospíchat, všechno nekontrolovat. Dýchat a vnímat. Odhodit na chvíli kontrolu a uspěchanost, které mě blokují. Které vysílám, ale hlavně podvědomě předávám nejbližšímu okolí. Dovolit si někdy nechat věci samovolně uzrát a poznat přirozenost vývoje, kterou v dnešní době tolik z nás nerespektuje. Všechno chceme HNED, jdeme proti proudu a vytváříme tlak, který se nám zákonitě vrací jako protitlak (nemoci, živelné katastrofy apod.). Můžeme se tedy nechat ovládat našimi limity v podobě nemocí nebo zvolit i druhou cestu tj. nechat proud námi protékat a čerpat z něj sílu.