VĚK …pro některé číslo, kterým měří všechno, co jde (od počtu kroků za den, přes počet odeslaných emailů až po počet tepů za minutu při sebezničující sestavě ve fitku). Plazíme se pak s jazykem na vestě, ale máme to spočítáno. Juchůů. A ještě líp – uloženo v chytré aplikaci, která zavelí “ Good job” a máme splněno.

Druhý tábor pohlíží na věk jako na údaj v občance, který plyne samovolně a takříkajíc kolem nich. Uvědomění se může dostavit při nákupu brýlí v optice nebo jízdence do MHD?.

A na které straně barikády stojím já??. I když jsem zaměřením spíše analytik, v otázce věku k sobě nechávám místo čísla promlouvat svoje pocity. Jsou prostě dny, kdy se cítím na 100 a dny, kdy se cítím na 5 let. Divočina v podobě 100letého dopoledne a 5letého odpoledne, na mě taky čas od času mrkne?.
Ne zřídka se stává, že na 100 se cítím v práci, kdy mám něco vyplodit a ještě u toho vypadat fresh. Když to přijde, přijmu to a respektuju, že tělo z nějakého důvodu jede na úsporný režim. Přijímám svoji cykličnost, která mě upozorňuje na přirozenost střídání rytmů (den a noc, léto a zima, síla a slabost, klid a pohyb). Cykličnost, díky které jsme my ženy jedinečné. Nevyzpytatelné, nespoutané, plačtivé, křehké nebo náladové. To k nám patří a celý tento emoční koktejl je zdrojem naší síly.

Pes je ale zakopán ještě v něčem jiném. Nejde jen o náš věk fyzický. Jde především o náš věk mentální. Možná se vám vybaví staříci se zábleskem v očích vlnící se v rytmu tai-či.
To jsou mentální teenageři?. Mentální věk vypovídá o tom, jak sami sebe přijímáme. Zda se přijímáme takoví, jací jsme (v praxi třeba každodenni ranni KUK do zrcadla :). Zda si dopřáváme dostatek sebelásky a lásky partnerské. Jen tak si totiž dobíjíme svoje vnitřní generátory. Naše mentální nastavení navíc přímo ovlivňuje biochemické pochody v těle až na úroveň buněčné struktury. Psychosomatické obtíže budiž toho důkazem.

Takže podtrženo sečteno: zkusme někdy měřit život pocity a zkušenostmi spíše než čísly :). A pokud vám to nepůjde, začněte pozorováním děti (svých či v okolí). Ty umějí spolehlivě naladit na vlnu prožitku?.